Poznań

4 Foulee (CSI4*) to impreza, która na stałe wpisała się w historię Poznania. Prestiżowe zawody jeździeckie nie bez powodu odbywają się właśnie w samym sercu Wielkopolski. Poznań to nie tylko miejsce o świetnej lokalizacji, ale również wyjątkowej atmosferze. Doskonałe połączenie komunikacyjne z niemal wszystkimi państwami Europy pozwala z łatwością dotrzeć na imprezę zagranicznym kibicom. Poznań dysponuje rozbudowaną bazową hotelową i restauracyjną, gdzie fani jeździectwa mogą miło spędzić czas po zawodach. W mieście nie brakuje zabytkowych budowli, które zachęcają odwiedzających do poznawania historii Wielkopolski i Polski oraz ponownych odwiedzin. Poznań słynie także z wieloletniego doświadczenia w organizacji dużych imprez sportowych o randze międzynarodowej. Oprócz 4 Foulee (CSI4*) odbywa się tu prestiżowa Cavaliada. Miasto może poszczycić się długimi tradycjami jeździeckimi – znajduje się w nim jeden z najbardziej znanych obiektów jeździeckich – Hipodrom Wola.

Hipodrom Wola

A jeśli konie i jeździectwo to tylko Hipodrom Wola. To właśnie na tym zabytkowym obiekcie odbywają się zawody 4 Foulee CSI4. Hipodrom Wola zlokalizowany jest w samym centrum Poznania, w dzielnicy Wola, w pobliżu ulicy Lutyckiej, stacji kolejowej Poznań Wola i Lasku Golęcińskiego. Dla wielu miłośników jeździectwa jest to miejsce szczególne. Historia obiektu sięga początków XX wieku. W latach 1906-1908 powstały tu pierwsze obiekty (stajnia, powozownia) stanowiące zaplecze Zamku Cesarskiego w Poznaniu. Wkrótce rozpoczęto także budowę toru wyścigowego. Na terenie 54 hektarów zbudowano dwa tory, trzy trybuny oraz boiska do tenisa, krykieta i gry w piłkę. Po I wojnie światowej to tu odradzało się jeździectwo. Już w 1919 r. na Hipodromie Wola odbyły się pierwsze zawody, na których gościł sam Józef Piłsudski. W 1957 roku na terenie obiektu stworzono ośrodek Polskiego Związku Jeździeckiego, wykorzystywany do szkolenia jeźdzców, trenowania koni hodowlanych i rekreacyjnych. Odbywały się tu słynne w całej Europie aukcje koni. W latach 80. Hipodrom Wola służył szkoleniu oraz treningowi wyczynowemu w ramach selekcji hodowlanej młodych koni. Obiekt był też miejscem działań LKS „CWAŁ”. Od 1995 roku na Hipodromie Wola odbywają się Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody CSIO. Od 2005 roku właścicielem obiektu jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Po przekształtceniu Hipodromu Wola w Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego obiekt stał się miejscem prestiżowych (krajowych i międzynarodowych) imprez hippicznych i plenerowych. Na jego terenie znajduje się także pensjonat dla koni. Mimo modernizacji Hipodrom Wola zachował swój historyczny charakter z zabytkową trybuną. Zawody jeździeckie nigdzie nie są więc tak wyjątkowe jak tu.

O historii Hipodromu Wola można przeczytać więcej na stronie obiektu: https://www.hipodromwola.com.pl/index.php/hipodrom/wola-historia.