Zawody CSI4 Poznań słyną z bogatego programu, zapewniającego masę atrakcji miłośnikom jeździectwa. W ciągu trzech dni kibice mogą śledzić zmagania w kilkunastu konkursach. Kilka z nich zaliczanych jest do prestiżowego światowego rankingu. Niektóre konkursy pozwalają walczyć o kwalifikacje do Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata lub Igrzysk Olimpijskich. Uczestnicy rywalizują o atrakcyjne nagrody pieniężne, a także cenne puchary i nagrody m.in. Prezydenta Miasta Poznania, mecenasa zawodów Romana Roszkiewicza, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, mediów jeździeckich, Hipodromu Wola, prezesa PZJ. Kluczowym momentem zawodów są zawsze rozgrywki Grand Prix.

W zależności od doświadczenia i umiejętności zawodnicy mogą rywalizować w różnych klasach: CSI4*, CSIYH, CSIU25 i CSI1*.

Program zawodów konnych

W ramach minionych edycji odbywały się konkursy:

Konkurs dwufazowy – jest rozgrywany w dwóch fazach, które następują bezpośrednio jedna po drugiej, a linia mety pierwszej fazy jest linią startu drugiej fazy. Szybkość w obu fazach może być jednakowa lub różna. Tor pierwszej fazy składa się z 7 do 9 przeszkód, z szeregami lub bez nich. Tor dla drugiej fazy składa się z 4 do 6 przeszkód i może zawierać jeden szereg.

Konkursy klasyczne i Grand Prix – o ich wynikach decyduje bezbłędne pokonanie przeszkód, a w przypadku jednej lub dwóch rozgrywek także szybkość. Tor przeszkód ma na celu sprawdzenia zdolności konia do ich pokonywania.

Konkurs dwunawrotowy – złożony jest z dwóch nawrotów. Tory przeszkód w obu nawrotach mogą różnić się trasą, liczbą przeszkód i ich wymiarami. Zawodnik musi pokonać oba nawroty dosiadając tego samego konia.

Konkurs z jokerem – zawiera trudniejszą, wyżej punktowaną przeszkodę, o podwyższonym ryzyku zrzutki.

Konkurs potęgi skoków – Polega na pokonywaniu coraz wyższych przeszkód, sięgających nawet ponad 2 metry (minimum 140 cm).

Program zawodów zmienia się każdego roku. Do najważniejszych elementów zawodów należą rozgrywki w ramach CSI4 (na poziomie od 140-160 cm). Mniej doświadczeni zawodnicy mogą brać udział w konkursach CSI1* z rundą 130 cm czy Elite Tour o wysokości 110 – 115 cm. Przewidziano także konkursy dla koni 6-letnich (CSIYH). W programie nie brakuje rundy dla młodych zawodników (135-145 cm). Ich zmagania kończy Grand Prix U25, gdzie mogą walczyć o punkty do rankingu FEI. Organizator dba także o urozmaicanie i wzbogacanie programu. Co roku w programie goszczą nowe atrakcje, np. zawody zaprzęgów CAI2*-H4, w których drużyny rywalizują w maratonie, zręczności powożenia czy paradzie, „Bieg 4 Na Woli" (4 km biegu przełajowego i 4 km marszu nordic walking) leśnymi ścieżkami Hipodromu Wola.

Przykładowy program imprezy (CSI4 Poznań 2018): https://equista.pl/editorial/2927/csi4-poznan-2018-program-oraz-plan-transmisji